Munkaerő piaci alkalmazkodóképesség fejlesztését célzó tematikus projektek megvalósítása
2018. évben a Pénzügyminisztérium pályázati felhívást tett közzé a munkaerő piaci alkalmazkodóképesség fejlesztését célzó tematikus projektek megvalósítására. A felhívás keretében a Mezőgazdasági Termelők és Szövetkezők Csongrád Megyei Szövetsége 2019. év áprilisában pályázatot nyújtott be támogatásra, amelyet sikeresen meg is nyert.
A támogatott projekt címe: Munkaerő piaci alkalmazkodóképesség fejlesztését célzó tematikus projekt megvalósítása a Mezőgazdasági Termelők és Szövetkezők Csongrád Megyei Szövetségénél.
A támogatott projekt azonosítási száma: GINOP 5.3.5-18-2019-00120
A projektre megítélt támogatás összege: 20.996.750Ft
Témaválasztás: Munkavállalói ismeretek kidolgozása és oktatása a munkaerőpiacra belépő fiatalok részére.
Jelen projekt célja, és a választott tématerület: Munkavállalói ismeretek kidolgozása és oktatása a munkaerőpiacra belépő fiatalok részére. Ahhoz, hogy a munkavállalók az adott pozícióban megfelelő teljesítményt tudjanak nyújtani, produktívak és hatékonyak legyenek, fontos, hogy széleskörű széles körű ismeretekkel rendelkezzenek az adott területen. Ugyanakkor nem csak az egyéni tudás és képességek teszik alkalmassá a munkavállalót az adott feladat elvégzésére, hanem társas kapcsolatok megfelelő kezelésének képessége is. A hatékony munkavégzés alapvető feltétele a munkavállalók egymás közti együttműködésének és kommunikációjának megléte. Megfelelő együttműködés nélkül elképzelhetetlen, hogy egy munkahelyen hatékony munkavégzés valósuljon meg. Az együttműködési képesség nem csupán a munkáltató és munkavállaló közötti kapcsolatban elvárt, de a munkatársak egymás közötti munkakapcsolatában is. Az eredmény előre látható: a versenyképesség javul, a munkavállalók kompetenciái fejlődnek, egész életen át tartó tanulás ösztönzése, alkalmazottak foglalkoztathatóságának, a munkavállalók munkahelyi készségeinek és kompetenciáinak javítása.
A fenti területek mentén a projekt célja a megfelelő módszertan meghatározása, az érintett tématerületeken felmerülő problémák kezelési módjainak kiválasztása, és ezek tolmácsolása az érintett vállalkozások felé. Az iskolából a munka világába történő zökkenőmentes átmenet a társadalmi beilleszkedés egyik legfontosabb feltétele. Gyakran hosszú távon meghatározza az egyén társadalmi pozícióját, munkaerő-piaci helyzetét, ezért gazdasági és szociális szempontból egyaránt fontos, hogy az iskolapadból kikerülő fiatalok szakmailag felkészülten jelenjenek meg a munkaerőpiacon, az iskolában elsajátított ismereteik összhangban legyenek a technológiai követelményekkel, a piaci igényeknek megfelelő szintű és szakirányú képzettséggel, konvertálható ismeretekkel rendelkezzenek. Az állás nélkül töltött idő, az ennek kapcsán szerzett negatív tapasztalatok nemcsak elbátortalanító hatásúak, de a munkával nem rendelkező fiatalok eltartása komoly terhet ró az egész társadalomra, és veszteség az elmaradt társadalmi haszon, amit munkaerejük kihasználatlansága jelent.
A projekt megvalósítása során végzett tevékenységek:
Szakmai módszertani fejlesztések
A projekt eredményeit, elkészült tanulmányokat az alábbi csatolt dokumentumok letöltésével tudja megtekinteni.
https://www.uniosprojektek.hu/munkavallaloi_ismeretek_adatgyujtes_es_feldolgozas_.pdf
https://www.uniosprojektek.hu/munkavallaloi_ismeretek_elemzo_tanulmany_.pdf
https://www.uniosprojektek.hu/munkavallaloi_ismeretek_meresi_modszertan_.pdf
https://www.uniosprojektek.hu/munkavallaloi_ismeretek_tanacsadas_szakertoi_.pdf
A fejlesztés elérhetővé tétele érdekében a munkavállalói ismeretek témakörben készült munkafüzet, az alábbi linken tölthető le.
https://www.uniosprojektek.hu/munkavallaloi_ismeretek_kidolgoz%C3%A1sa%20_munkafuzet_v0.pdf